
Savonlinna Operafestival
med Verdis La Traviata
Tillsammans med operakunniga Linnéa Sallay
Den har kallats för världens vackraste operafestival – den årliga festivalen på Olofsborgs fästning i Nyslott/Savonlinna i Södra Savolax. Savonlinna är mycket vackert beläget vid sjön Saimen där Olofsborg ligger på en liten ö.
Vi får uppleva Guiseppe Verdis opera ”La Traviata” i denna magiska operasalong. Vår uppskattade och kunniga reseledare Linnéa Sallay skapar en härlig gemenskap, guidar er längs vägen och för er in i operans förtrollande värld. Operan La Traviata berättar den tragiska kärlekshistorien mellan kurtisanen Violetta och den unge aristokraten Alfredo. Med sin gripande musik och starka känslor är den en av världens mest älskade och ofta spelade operor. La Traviata är baserad på en roman av Alexandre Dumas d y – Kameliadamen, som bygger på en sann historia. Än idag lägger besökare blommor vid den ursprungliga Kameliadamens grav i Paris. Operan hade premiär i Venedig den 6 mars 1853. Den italienska titeln ”La Traviata” betyder ”Den vilseförda”, vilket också var det namn som operan fick vid den svenska premiären på Kungliga Teatern i Stockholm år 1868.
Reseledare
Linnéa Sallay

Program
Vi träffas på Tallink Siljas terminal i Värtahamnen och påbörjar vår resa. Efter att vi gjort oss hemmastadda i våra hytter serveras god middagsbuffé med dryck. (M)

I Helsingfors väntar vår buss som tar oss vidare mot Borgå. Här stiftar vi bekantskap med Finlands störste målare på 1800-talet, Albert Edelfelt, och får en visning av hans ateljémuseum. Årets tema är ”Ode till sommaren”. På anrika Haikko Herrgård serveras en lunch i förnämlig atmosfär. Kaffet avnjuter vi i den vackra Gula Salongen med konstverk av Edelfelt. I Borgå får vi även en guidad visning av J. L. Runebergs hem. Färden går vidare österut och mot kvällen når vi vårt hotell Kruunupuisto, naturskönt beläget vid den sagolikt vackra Punkaharjuåsen, en rullstensås som skär rakt igenom sjön Saimen. Hotellet har en anrik historia från 1800-talet. Vi samlas för en gemensam middag. (F, L, M)

Efter en skön morgon med frukost i fridfull miljö beger vi oss med bussen till Lusto Skogsmuseum, ett fascinerande museum som berättar om skogens betydelse för Finlands natur, kultur och livsstil. Här får vi uppleva interaktiva utställningar, historiska berättelser och naturens skönhet på nära håll. Efter ett givande besök åker vi in till Savonlinna. Vi har nu lite egen tid för en lättare lunch på det färggranna salutorget, där det finns många lokala produkter.
Sedan väntar en båttur på sjön Saimen som tar oss runt i den vackra södra skärgården bland holmar och uddar. Åter på hotellet är det dags för vila innan bussen tar oss till en tidig middag på en trevlig restaurang invid hamnen i Savonlinna. Därefter väntar resans höjdpunkt – ”La Traviata”! Operasalongen på borggården erbjuder sköna bänkar och tak över huvudet. Efter föreställningen åker vi tillbaka till vårt hotell. (F, M)

Efter frukost lastar vi bussen och tar farväl av den natursköna omgivningen kring Punkaharju. Färden går nu via Mikkeli och Lathi. Vi äter en gemensam lunch under vägen och stannar till utanför Järvenpää där vi besöker Ainola – ett av Finlands mest kända konstnärshem från förra sekelskiftet som ingick i en unik konstnärskoloni. Här bodde Jean Sibelius med hustru Aino under mer än 50 år. På sitt älskade Ainola tonsatte Sibelius över 300 musikverk. Vi får en guidad visning och tid att även njuta av Ainos egna verk – den vackra trädgården med paret Sibelius gravar. Nu är det dags att bege sig till Helsingfors och vår väntande båt med avgång kl 17.00. Ombord njuter vi av en gemensam serverad tvårättersmiddag. (F, L, M)

Efter en härlig sjöfrukost anländer vi till Värtahamnen på morgonen. (F)

Höjdpunkter
- Linnéas unika kunskap opera, musik och bakgrunden till olika verk
- Operaföreställningen på Olofsborg/Olavinlinna
- Albert Edelfelts museum
- Flera intressanta besök och visningar under en händelserik resa!
Boende




HOTELL KRUUNUPUISTO
Läge: Att bara ta sig fram till Hotel Kruunupuisto i Punkaharju är en upplevelse i sig. Oerhört vacker och stillsam natur. Hotellet ligger i Punkaharju naturskyddsområde och vid stranden av Saimaa. Bara 5 minuter från stranden och ca 30 km från centrala Nyslott/Savonlinna. Omgivningarna är lugna och sköna och en promenad i parken nedanför hotellet är att föredra.
Rummen: Hotellet är egentligen ett gammalt militärsjukhus som är omgjort till Hotell. Rummen liknar verkligen gamla sjukhusrum men är väldigt bra inredda. Tyst och lugnt på natten samt alla bekvämligheter så som WC, dusch/bad, hårfön, TV, telefon och AC.
Faciliteter: Restaurang, bar, och terrass samt spaavdelning med pooler, fitnesscenter och bastu. Hotellet har en nyligen uppdaterad café/bar i anslutning till lobbyn, och spa-avdelningen har genomgått en omfattande renovering i samband med färdigställandet av renoveringen 2023.
Resfakta
Reslängd
5 dagarAvresedatum
25/7Avreseort
StockholmResmål
HelsingforsPris
Från 14 950 krEnkelrumstillägg
Enkelrum + insides enkelhytt: 3 000 kr
Enkelrum + utsides enkelhytt: 3 900 kr
I priset ingår
- Musikkunnig reseledare
- Båtresa Stockholm-Helsingfors t/r
- Del i dubbelrum / insideshytt
- Alla transporter på resmålet
- 4 frukost
- 2 lunch
- 4 middag
- Operabiljett, sektion A, rad 8-10
- Visning på Albert Edelfelts ateljémuseum & J.L. Runebergs hem
- Introduktion på Ainola konstnärshem
- Båttur på sjön Saimen
- Besök på Lusto skogsmuseum
Så här bokar du
Klicka på knappen Boka direkt och fyll i uppgifterna. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 10 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, vilket är 40 dagar före avresa, om inga anpassade villkor gäller för din resa. Vid bokning inom 40 dagar gäller betaldatum enligt fakturan.Anslutningsort
Vi undersöker gärna möjligheten att resa från andra avreseorter på förfrågan och mot eventuellt tillägg i den mån det är möjligt för den specifika resan.Avbeställningsskydd
Vi rekommenderar att du ser över din hemförsäkring eller ditt bankkort om du väljer att betala resan med kort. Om det inte ingår avbeställningsskydd behöver det tecknas hos ditt försäkringsbolag i samband med att du bokar din resa. Det skyddar dig om resan måste avbokas p.g.a. sjukdom. Som resenär hos ReseSkaparna ansvarar du även för att ha en reseförsäkring som täcker plötsliga och oförutsedda sjukdomar och olycksfall under hela reseperioden.Pass och visum
För dig som ska resa utomlands är det viktigt att kontrollera att ditt pass är giltigt och oskadat. Kontrollera även att passet uppfyller de regler som gäller för landet du ska besöka. Polismyndigheten utfärdar nya pass och handläggningstiden kan variera. Om du behöver ansöka om nytt pass bör du göra det omgående. Observera att det är din egen skyldighet att kontrollera vad som gäller rörande visum, extra viktigt om du har annat pass än svenskt.Deltagarantal
På denna resa är det ca 30-40 deltagare.
Bra att veta
Våra resor är anpassade för en äldre målgrupp. För att kunna njuta av resan bör du dock vara van vid att promenera på ojämnt underlag samt kunna hantera ditt eget bagage.GDPR
Om din resa är i samarbete med tex en tidning eller förening, förmedlar vi dina personuppgifter till dem i enlighet med vår integritets- och personuppgiftspolicy. Läs mer om vår integritetspolicy »Programändringar
Vänligen notera att vi reserverar oss för ändringar utanför vår kontroll. Det fastlagda dagsprogrammets dagar kan ändra ordning och en programpunkt kan ändras till annan likvärdig på grund av omständigheter vi inte rår över.Avgångar
Bilder
- Boka
- Fråga
Skriv din fråga i meddelanderutan nedan, så återkommer vi senast nästa arbetsdag









