
Vandringsresa i Albanien - SvD Accent
från dramatiska berg till turkosblått hav och storstad
Från berg till Joniska havet
Natursköna vandringar genom olivlundar, längs vilda floder och över berg med vidsträckta vyer. Resan tar oss från världsarvsstäderna Berat och Gjirokaster till Vjosas flodlandskap, Llogarapassets skogsstigar och den albanska rivieran vid Joniska havet.
Albanien bjuder på storslagna kontraster, från historiska världsarvsstäder och mäktiga berg till olivlundar och Joniska havets klarblå vatten. Under resan vandrar vi genom några av landets vackraste landskap, upptäcker Berat, Gjirokaster och antika Butrint och följer den vilda floden Vjosa. Personliga möten blir också en del av resan, med lunch hemma hos en familj på landsbygden och besök på en lokal vingård. Vår svensktalande guide Josif delar med sig av landets historia och dagens Albanien. Vandringarna går genom varierande terräng med måttliga höjdskillnader och resan håller ett behagligt tempo, med gott om tid för natur, kultur och lokala smaker.
Reseledare
Josif Paparisto

Bilder
Program
Vid ankomst till Tirana möter vår svensktalande guide oss på flygplatsen för vidare transport mot världsarvsstaden Berat, en av Albaniens stora sevärdheter. Berat kallas även ”staden med de tusen fönstren”, tack vare de många historiska husen som ligger på terrasser längs klippsidan. Boendet ligger i hjärtat av det historiska kvarteret Mangalemi och dagen avrundas med en gemensam middag. (M)

Efter utcheckning väntar en fin stadsvandring genom Berat. En vandringsstig leder upp till den befästa staden. Under vandringen upptäcker vi Berats historiska borg med sina moskéer, kyrkor och flera hundra år gamla, ännu bebodda hus. Stadsvandringen avslutas med en god lunch i borgen och vacker utsikt över de omgivande bergen. Besöket ger en glimt av livet under den tid då Albanien var en del av det Osmanska riket. Färden går därefter söderut mot Gjirokaster, där vi stannar i två nätter. På vägen finns tid att upptäcka nationalparken Vjosa. Floden Vjosa sträcker sig från nordvästra Grekland till Adriatiska havet i Albanien och är en av Europas sista stora vilda floder. Här finns ett unikt ekosystem med över 1 000 arter. Den albanska delen av floden är i stort sett helt orörd och området förklarades 2023 som nationalpark. Dagen avslutas med middag på en lantgård längs Vjosafloden. Väl framme i Gjirokaster checkar vi in på vårt hotell i den gamla stadskärnan. Staden finns med på UNESCO världsarvslista tack vare sin särpräglade ottomanska arkitektur. Här ligger hundratals boningshus med karakteristiska stentak, träbalkonger och vita stenväggar.
Vandring i Berat: ca 4 km, 180 m upp/ner.
Vandring längs Vjosa: ca 3,5 km, 30 m upp/ner. (F, L, M)

Efter frukost går färden ut på landsbygden utanför Gjirokaster för en vandring till Antigoneia, den antika staden som grundades av fältherren Pyrrhos, kung av Epirus. Ruinerna breder ut sig över en hög bergsrygg med dramatisk utsikt över Drinosdalen och de omgivande bergen. På våren blommar marken i lila och gult, medan sommaren är varm, torr och fylld av cikadornas sång. Därefter tar bussen oss vidare till en by där vi får en inblick i vardagen och livets utmaningar på den albanska landsbygden. En lokal familj välkomnar oss till sin gård och bjuder på lunch. Under ett personligt möte får vi höra familjens historia, lära oss mer om deras odlingar och se oss omkring på gården och i den lilla byn tillsammans med vår värd. Tillbaka i Gjirokaster väntar mer av den vackra UNESCO-staden. Gjirokaster kallas även ”staden som glimmar”, eftersom kalkstenen på gågatorna och stenhusens tak skimrar när det regnar. Tillsammans med vår guide lär vi känna ”staden med tusen steg”, som klättrar längs de branta sluttningarna i Drinosdalen.
Vandring: ca 7 km, 200 m upp/ner. (F, L)

Dagens färd går genom dalar och över berg till naturfenomenet Blå ögat. Här bubblar kristallklart, blågrönt vatten ständigt upp från en underjordisk källa på ca 50 meters djup. De intensiva blå och gröna nyanserna gör platsen till en fascinerande naturupplevelse. Efter vandringen till källan går färden vidare mot Ksamil och Joniska havet. Lunch serveras vid den vackra havsbukten innan det är dags att resa tillbaka i tiden vid Butrint, en stor och stämningsfull arkeologisk plats med en historia som sträcker sig omkring 3 000 år tillbaka. Butrint har varit både grekisk koloni och romersk stad. Här kan man dröja en stund i den antika teatern, flanera bland pelare och portaler och upptäcka det gamla badhuset, allt omgivet av frodig grönska och salta, varma vindar från havet. Även Butrint finns med på UNESCO världsarvslista. Resan fortsätter längs Joniska havet till Himare, en liten badort vid den albanska rivieran. Framåt kvällen checkar vi in på hotellet, lagom till middag.
Vandring till Blå ögat: ca 4 km, 150 m upp/ner.
Vandring i Butrint: ca 3,5 km, 50 m upp/ner. (F, L)

Efter hotellfrukost väntar en kort transfer till Piqeras, där dagens vandring börjar. Från den lilla byn följer vi en gammal stig som slingrar sig genom terrasser och olivlundar. Doften av oregano blandas med den salta havsluften och längs vägen öppnar sig vackra vyer över Joniska havet. Stigen leder genom ett landskap som under lång tid präglats av jordbruk och handel. Här har herdar vandrat med sina får och handelsmän färdats med mulor lastade med bland annat vin, olja och salt. Ju längre vi kommer, desto mer öppnar sig landskapet och i fjärran kan vi skymta Korfu på andra sidan havet. Vandringen fortsätter ned mot kusten och så småningom når vi Borsh, där en sju kilometer lång strand med vit sten och klarblått vatten breder ut sig framför oss.
Vandring: ca 7 km, 120 m upp/220 m ner. (F, L, M)

Efter utcheckning från hotellet i Himare går färden norrut mot Tirana. Vägen slingrar sig uppför Llogarapasset, som ligger i naturparken med samma namn. Längs vägen passerar vi cyklister som tar sig an den krävande stigningen, en hästfamilj och små marknadsstånd som säljer honung och oregano. På cirka 1 040 meters höjd stannar vi i Llogarapasset för ungefär en timmes vandring längs skogsstigar. Därefter fortsätter resan till en lokal vingård för en guidad rundtur, vinprovning och gemensam middag. Vinkällaren är inrymd i en gammal järnvägstunnel från 1920-talet, där temperaturen håller sig naturligt stabil. Här ligger fokus på naturviner, utan tillsatta jäststammar, med ingen eller minimal filtrering och en mycket begränsad användning av sulfiter. Senare går färden vidare mot Albaniens huvudstad Tirana. Hotellet har ett utmärkt läge vid huvudgatan i hjärtat av staden, med gångavstånd till de stora sevärdheterna.
Vandring Llogara: ca 3 km, 150 m ner. (F, L, M)

Efter frukost och utcheckning är det dags att upptäcka Tirana. Rundturen tar oss bland annat till det mytomspunna kvarteret Blloku, som under kommunisttiden var ett avspärrat område där landets ledare levde skyddade från omvärlden. Paret Hoxhas tidigare residens har nyligen omvandlats till ett konst- och kulturcentrum och omges i dag av barer, restauranger och moderna verksamheter. Förvandlingen är symbolisk – byggnaden används nu för konstnärlig frihet och uttryck som stod i skarp kontrast till Hoxhas diktatoriska styre. Promenaden fortsätter längs den breda paradgatan mot Skanderbegtorget, kantad av myndighetsbyggnader från 1930- och 40-talen med tydliga italienska influenser. Torget är uppkallat efter Albaniens nationalhjälte Skanderbeg, som under 1400-talet ledde motståndet mot det Osmanska riket i omkring 25 år. I dag blickar hans ryttarstaty ut över torget och i närheten reser sig även en modern skyskrapa vars fasad är utformad som ett porträtt av honom. Tirana har på några årtionden genomgått en dramatisk förvandling från en relativt lugn stad till en myllrande huvudstad med modern arkitektur och skyskrapor. Efter lunch går färden vidare till Tiranas flygplats för hemresan. (F, L)

Höjdpunkter
- Guiden Josifs kunskaper om Albanien
- Världsarvsstäderna Berat och Gjirokaster
- Vandring längs den vilda floden Vjosa
- Vackra vyer över Joniska havet
- Lunch hos en familj på landsbygden
- Vinprovning på en lokal vingård
Boende



Tirana: Hotel Kotoni Tirane ****
Läge: centralt i Tirana. Kotoni är ett familjeägt hotell. Lugn och hemtrevligt, fina och breda rum med moderna badrum. Hotellet ligger i utkanten av Kvarteret där partitopparna bodde i ett avgränsat område mitt i centrala Tirana.
Finns på rummet: luftkonditionering/värme, TV med satellitkanaler, minibar, badrum med dusch, hårtork, säkerhetsbox, flaskvatten ingår.
Hotellets faciliteter: Bar, restaurang, hiss, terras med uteservering, Wifi.
Adress & telefon: Rruga donica kastrioti 4, Tirane | 68 8013371



Gjirokaster: Hotel Argjiro Gjirokaster ****
Läge: Centralt i det historiska kvarteren Basarens pass, 0 m från centrum.
Officiell gradering: 4*
Rum: Luftkonditionering/värme, TV, minibar, badrum med dusch, hårtork, säkerhetsbox, vattenkokare
Faciliteter: Bar, restaurang, terras, trädgård
Wifi: Ja i allmänna utrymmen och på rummet.
Hotellet är byggt på ruinerna av ett övergivet hus i de historiska stadsdelarna av Gamla Basaren kvarteret och ligger väldigt centralt. Hotellet är byggt i en traditionell Gjirokaster arkitektur med vackra handsnidade trätak i olika mönster. Invid hotellet finns affärer och historiska sevärdheter som Gjirokasters borg och boningshus från 1700 talet.


Himare: Hotel Chimaera ****
Läge: Centralt, ca 5 minuters promenad från fina sevärdigheter och stadens centrum.
Finns på rummet: WiFi, luftkonditionering, poolutsikt, TV
Hotellets faciliteter: Bar, restaurang, WiFi
Adress & telefon: Rruga Jorgo Bollano, Himare | 69 630





Berat: Hotel Mangalemi ***
Läge: Centralt beläget hotell nära många av Berats sevärdigheter
Finns på rummet: platt-tv, luftkonditionering och eget badrum med dusch, hårfön
Hotellets faciliteter: Loungebar, WiFi
Adress & telefon: Rruga “Mihal Komneno”,tek Porta e Pashait | 068 2323238
Resfakta
Reslängd
7 dagarAvresedatum
26/5Avreseort
Stockholm/ArlandaResmål
Albanien
Pris
Från 20 950 krEnkelrumstillägg
3 000 kr
I priset ingår
- Flyg Arlanda - Tirana t/r
- 1 incheckat bagage och handbagage
- Ciceron och guide Josif Papristo
- Del i dubbelrum med frukost på 4 stjärniga hotell 6 nätter
- Berat 1 n, Gjirokaster 2 n, Himare 2 n. Tirana 1 n
- 6 luncher
- 4 middagar
- Rundresa enligt program
- Guidade rundturer i Berat, Gjirokaster, Butrint & Tirana
- Besök till 1 vingård med vinprovning
- Måltidsdryck; 1 glas husets vin eller öl/läsk/juice samt vatten
- Utfärder och vandringar enligt program
- Övriga besök enligt program
Så här bokar du
Klicka på knappen Boka direkt och fyll i uppgifterna. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 10 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, vilket är 40 dagar före avresa, om inga anpassade villkor gäller för din resa. Vid bokning inom 40 dagar gäller betaldatum enligt fakturan.Anslutningsort
Vi undersöker gärna möjligheten att resa från andra avreseorter på förfrågan och mot eventuellt tillägg i den mån det är möjligt för den specifika resan.Avbeställningsskydd & Reseförsäkring
Vi rekommenderar att du ser över din hemförsäkring eller ditt bankkort om du väljer att betala resan med kort. Om det inte ingår avbeställningsskydd behöver det tecknas hos ditt försäkringsbolag i samband med att du bokar din resa. Det skyddar dig om resan måste avbokas p.g.a. sjukdom. Som resenär hos ReseSkaparna ansvarar du även för att ha en reseförsäkring som täcker plötsliga och oförutsedda sjukdomar och olycksfall under hela reseperioden.Pass och visum
För att resa till Albanien är det krav på pass som är giltigt 3 månader efter hemkomst.
Polismyndigheten utfärdar nya pass och handläggningstiden kan variera. Om du behöver ansöka om nytt pass bör du göra det omgående. Observera att det är din egen skyldighet att kontrollera vad som gäller rörande visum, extra viktigt om du har annat pass än svenskt.
Vaccination
Behovet av vaccination skiljer sig åt beroende på resmål och individuellt hälsotillstånd. För inresa till vissa länder rekommenderas vaccinationer. Kontakta din läkare, vårdcentral eller vaccinationscentral för närmare information.Deltagarantal
Deltagarantalet på våra resor är cirka 20-30 personer. Vid annat deltagarantal anges det på den specifika resan.Klimatkompensation
Om du reser med flyg har du möjlighet att klimatkompensera din flygresa här »Bra att veta
Våra resor är anpassade för en äldre målgrupp. För att få ut det mesta av resan är det dock viktigt att du är van vid dagliga promenader, på ojämnt underlag och även trappor samt kunna hantera ditt eget bagage.GDPR
Om din resa är i samarbete med tex en tidning eller förening, förmedlar vi dina personuppgifter till dem i enlighet med vår integritets- och personuppgiftspolicy. Läs mer om vår integritetspolicy »Programändringar
Vänligen notera att vi reserverar oss för ändringar utanför vår kontroll. Det fastlagda dagsprogrammets dagar kan ändra ordning och en programpunkt kan ändras till annan likvärdig på grund av omständigheter vi inte rår över.- Boka
- Fråga
Skriv din fråga i meddelanderutan nedan, så återkommer vi senast nästa arbetsdag
Avgångar
Från: Stockholm/Arlanda









